Dívka sedí na autě

Cestujete do zahraničí? Evropský průkaz pojištěnce nekryje vše

Využíváte při cestách po Evropě cestovní pojištění, nebo spoléháte jen na kartičku své zdravotní pojišťovny?

Nezapomeňte, že tento průkaz vám poskytuje pouze nárok na nezbytnou zdravotní péči, a i za ní můžete ve většině zemí doplácet.

Naopak s cestovním pojištěním navíc získáte další služby, které vám usnadní dovolenou.

S modrou kartičkou si možná připlatíte

Češi patří mezi největší cestovatele v Evropě, ale řada z nich před dovolenou neřeší cestovní pojištění. Spoléhá totiž na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který české pojišťovny vydávají již od roku 2004.

V závěru nás ovšem může taková dovolená vyjít dost draho, neboť průkaz nekryje zdaleka všechny náklady, které mohou vzniknout v případě vyhledání zdravotní péče v zahraničí.

Kde lze využít EHIC?

Modrá kartička vydaná vaší zdravotní pojišťovnou platí ve všech zemích EU, můžete ji tedy použít třeba při cestách do Chorvatska, na Slovensko nebo do Itálie – nejčastějších cílů českých turistů.

Kromě EU platí také v zemích EHP (Norsko, Lichtenštejnsko, Island) a ve Švýcarsku. V případě Velké Británie zůstávají letos v platnosti veškeré dohody s EU.

Nárok na nedokladnou péči máte také ve smluvních státech, mezi které patří Albánie, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Tunisko a Turecko.

Jaké jsou výhody průkazu EHIC?

Evropský průkaz zdravotního pojištění nosí většina lidí v peněžence, takže před cestou do zahraničí nemusí nic řešit.

Není nutné vyřizovat ani si připlácet za komerční zdravotní pojištění. Pouze v případě, že byste kartičku neměli, je nutné požádat zdravotní pojišťovnu o její vydání.

Pokud byste o průkaz žádali na poslední chvíli, můžete získat alespoň dočasné papírové potvrzení.

Jaké jsou nevýhody průkazu EHIC?

S modrou kartičkou máte při pobytu na území jiného státu nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči, a to za stejných podmínek jako pojištěnec daného státu.

Většina cestovatelů se spokojí s touto informací, ale už zapomíná, že je ošetření zahraničí může vyjít na velmi vysoké částky:

  • Ve většině zemí se platí tzv. spoluúčast, kterou by museli uhradit i místní pojištěnci. Může se jednat o regulační poplatky, léky, dopravu, hospitalizaci apod. V některých případech se jedná až o desítky procent, jindy musí pojištěnec zaplatit i celou částku.
  • V některých zemích (např. Francie) je nutné náklady za zdravotní péči nejprve uhradit z vlastních prostředků a až zpětně požádat českou zdravotní pojišťovnu o jejich proplacení.
  • EHIC lze uplatnit pouze u lékařů a v nemocnicích zapojených do místního veřejného systému zdravotnictví. Pozor si tedy dávejte především u hotelových lékařů nebo soukromých klinik, které jsou časté v turistických oblastech.
  • S vaší kartičkou pojištěnce nemáte nárok na asistenční a nadstandardní služby, které by vám poskytlo cestovní pojištění. Hrazen není ani převoz nemocného nebo ostatků zpět do ČR.

Cestovní pojištění se většinou vyplatí

Při cestách po světě je cestovní pojištění prakticky nezbytností, ale kvůli výše uvedeným nedostatkům Evropského průkazu pojištěnce je vhodné jej využít i pro cestování v Evropě.

Nemusíte přitom na pobočku pojišťovny, ale vše si sjednáte online. Můžete si tak porovnat ceny pomocí srovnávače cestovního pojištění, získat speciální slevy dostupné pouze na internetu a v klidu si pročíst veškeré podmínky před uzavřením smlouvy.

Navíc obvykle lze sjednat pojištění opravdu na poslední chvíle, třeba prostřednictvím smartphonu při čekání na odlet.

Za co si můžete připlatit?

Většina pojišťoven nabízí cestovní pojištění rozdělené do několika tarifů, které se odlišují destinací (obvykle Evropa nebo celý svět), pojistnými limity a rozsahem doplňkových služeb či připojištění.

Dejte si pozor především na výši limitů, které bývají nízké především u cestovních pojištění poskytovaných zdarma k platebním kartám. Vhodný tarif vybírejte také podle toho, zda se chystáte spíše na odpočinkovou a poznávací dovolenou, nebo jste naopak vyznavači adrenalinových sportů.

U vyšších tarifů nebo za příplatek lze získat různá připojištění, které poskytují při cestě do zahraničí nadstandardní ochranu. Mezi nejčastěji nabízené patří:

  • Úrazové pojištění, při jehož sjednání vám pojišťovna vyplatí peníze v případě úrazu v zahraničí.
  • Pojištění odpovědnosti, díky kterému za vás pojišťovna uhradí škody způsobené na zdraví nebo majetku třetí osoby (např. pokud někoho srazíte při lyžování na sjezdovce).
  • Pojištění zavazadel kryje škody v případě, že přijdete o věci osobní potřeby uschované v zavazadle. U tohoto připojištění věnujte pozornost tomu, zda se vztahuje na odcizení, loupežné přepadeni, živelné pohromy i dopravní nehody, nebo jen vybrané případy. Z pojištění bývá vyloučena finanční hotovost a cennosti.
  • Pojištění auta se hodí v případě, že na dovolenou cestujete vlastním vozidlem. V takovém případě vám zaplatí náklady na asistenční služby, jako je odtah do servisu. V případě půjčeného auta se potom může jednat o vhodný doplněk k pojištění poskytovanému autopůjčovnou, neboť připojištění zaplatí náklady na případnou spoluúčast v případě nehody.
  • Pojištění storna zájezdu vás zachrání v případě, že z vážného důvodu (např. nemoc) nemůžete odjet na dovolenou. V takovém případě vám uhradí většinu storno poplatku, které si účtují cestovní kanceláře.
  • Asistenční služby se stanou vaším pomocníkem při nečekané situaci v zahraničí. Nejčastěji vám pojišťovna pomůže s vyhledáním lékaře. Asistenční linku pojišťovny je vhodné kontaktovat ještě před samotnou návštěvou zdravotnického zařízení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek