Muž podepisující smlouvu

Jak na přepis automobilu

Konečně je to tady. Po mnoha dlouhých týdnech prohlížení inzerátů online, nespočtu návštěv v autobazarech i u soukromníků, přečtení desítek článků o záludnostech koupě ojetých vozidel a mnoha konzultacích se známými jste konečně našli, vyzkoušeli a rozhodli se zakoupit toho ideálního kandidáta.

Počáteční euforii však může vystřídat hrůza z administrativních kroků, které je při koupi ojetého vozu nutné vyřídit k tomu, abyste s ním vůbec mohli vyrazit na silnici.

Ale nebojte, panika zde není na místě. Přepis auta je poměrně jednoduchá záležitost a pokud si řádně připravíte všechny nezbytné podklady, vyřízení celé záležitosti na úřadě vám zabere slabou půlhodinku.

Pojďme se společně podívat na, jak celý postup převodu auta na nového majitele vlastně probíhá. Řekneme si také, jak se při něm vyhnout veškerým komplikacím.

Začněte povinným ručením

Abyste vůbec mohli převod vozidla začít vyřizovat, nejdříve si budete muset sjednat povinné ručení a získat tak zelenou kartu.

Jeho sjednání je při koupi ojetého vozu povinností kupujícího, který by tak měl učinit bezprostředně po podpisu kupní smlouvy a ještě předtím, než se svým novým vozem vyrazí na silnici.

Nejenže tak eliminujete riziko, že se při cestě z autobazaru nebo od majitele domů zapletete do autonehody, kterou byste museli hradit z vlastní kapsy, ale získáte i jeden z důležitých dokumentů, které jsou pro přepis nezbytné a se kterými později vyrazíte na úřad.

Jaké jsou ty další?

Dokumenty a doklady k přepisu vozidla

Přepis ojetého auta na nového majitele vyžaduje součinnost kupujícího i prodávajícího, krátkou návštěvu příslušného úřadu a hlavně sbírku dokumentů, bez nichž vás na úřadě pošlou domů. Pojďme se na ně podívat.

 • Platná zelená karta – ve chvíli přepisu automobilu musí být povinné ručení sjednáno již na nového majitele
 • Doklad o získání vozidla – hlavně kupní smlouva, ale může se jednat také o rozhodnutí o dědictví, fakturu, leasingovou smlouvu apod.
 • Malý technický průkaz – neboli osvědčení o registraci vozidla
 • Velký technický průkaz
 • Protokol o evidenční kontrole na STK – v okamžiku přehlášení vozidla nesmí být starší než 30 dnů, může jej zajistit jak kupující, tak prodávající
 • Živnostenský list nebo koncesní listina – u podnikatelů, v případě převodu auta na firmu pak úředně ověřený výpis z obchodního rejstříku
 • Potvrzení o úhradě příslušných poplatků – jedná se o správní poplatek, u některých zejména starších vozidel také o úhradu ekologické daně
 • Vyplněná žádost o zápis změny provozovatele nebo vlastníka silničního vozidla
 • Osobní doklady obou smluvních stran, popřípadě plná moc

Kam se vydat za přepisem

Převod auta na nového majitele lze vyřídit na dopravním odboru kteréhokoliv obecního úřadu s rozšířenou působností. Celou záležitost tak můžete klidně vyřešit i v místě pobytu prodejce.

Jak již bylo zmíněno výše, zdárný přepis vozu bude vyžadovat účast obou smluvních stran, popřípadě plnou moc udělenou prodejcem.

Přepis vozu a vztah kupující–prodávající

Za účelem hladkého převodu vozidla na nového majitele je vhodné blíže specifikovat vztah mezi oběma smluvními stranami. Jaké jsou v rámci převodu auta povinnosti kupujícího a na co si dát pozor, jste-li v roli prodejce?

Polopřevody

Možná jste již slyšeli hrůzostrašné příběhy o tzv. „polopřevodech“, kdy původní majitel vozidlo sice odhlásil, ale ten nový jej na úřadě nestihl včas nahlásit a ve finále mu jej stát vyvlastnil.

Přestože z těchto situací může někdo oprávněně dostat husí kůži, dnes již takovýto postup v rámci převodu vozidla nehrozí – polopřevod byl ze zákona odstraněn již v roce 2015.

Kupující × prodávající

Pokud jste v roli kupujícího, běžně se převod vozu provádí na základě detailně specifikované plné moci, kterou vám udělí prodejce. Jako kupující se také připravte na to, že veškeré správní poplatky spojené s prodejem vozidla budou ležet na vašich bedrech.

Jste-li naopak v roli prodávajícího, pamatujte na to, že vaše vlastní povinné ručení k vozu nezaniká podpisem kupní smlouvy!

Budete jej muset zrušit sami, a to zasláním žádosti o jeho ukončení doplněné kopií kupní smlouvy příslušné pojišťovně. Povinné ručení zanikne dnem doručení žádosti na její adresu.

Co když kupující nepřehlásí automobil ve stanovené lhůtě?

Někdy můžou nastat těžko řešitelné situace, kdy jako prodejce vozu udělíte kupujícímu plnou moc, ten však z nějakého důvodu přepis neprovede v zákonem stanovené lhůtě.

K přepsání vozu musí dojít do 10 dní od kupní smlouvy. Jako prodejci by vám mělo na řádném vyřízení všech náležitostí velmi záležet – odpovědnost za převod totiž leží na vás, nikoliv na kupujícím.

Pokud nebude převod vyřízen v řádném termínu, hrozí vám pokuta až 50 000 korun.

Naštěstí máte možnost se bránit – na příslušném úřadě podáte žádost o přepis, přičemž tento úřad nového vlastníka vozu kontaktuje a vyzve jej k vyjádření.

V rámci podání této žádosti budete muset spolu s nezbytnými dokumenty předložit také doklad, jenž potvrdí neposkytnutou součinnost kupujícího v rámci převodu. Tím může být např. trestní oznámení.

Pokud se však chcete vyhnout jakýmkoliv dodatečným cestám na úřady nebo přímo soudním tahanicím, nenechávejte nic náhodě, plnou moc nepodepisujte a vypravte se na úřad spolu s kupujícím.

Kam se vydat za přepisem

Převod auta na nového majitele lze vyřídit na dopravním odboru kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Jak již bylo zmíněno výše, přepis vozu bude vyžadovat účast obou smluvních stran, popřípadě plnou moc udělenou prodejcem.

Poplatky za přepis auta

Ačkoliv vám poplatky za převod vašeho nového vozu díru do peněženky spíše neudělají, určitě bude vhodné seznámit se s jejich výší.

Samotný přepis vozidla na úřadě vás vyjde na 800 korun. Pokud k tomu připočteme částku 400 korun, kterou vynaložíte na získání protokolu o evidenční kontrole z STK, dostáváme se na 1200 korun.

Dále je nutné počítat také s jednorázovou ekologickou daní, jejíž výše se bude odvíjet od emisní normy splňované vozem. Obecně platí, že čím vyšší norma, tím nižší poplatek. S jednotlivými částkami se můžete seznámit v přiložené tabulce.

Emisní normaPoplatek
EURO 3, 4, 5, 6bez poplatku
EURO 23 000 Kč
EURO 15 000 Kč
EURO 010 000 Kč

Užitečné tipy a triky na závěr

Na závěr jsme pro vás připravili několik tipů a triků, které vám celý postup přehlášení auta ještě více usnadní.

 • Pokud na výše uvedené záležitosti nemáte čas nebo jej jednoduše nechcete ztrácet, můžete převodem vašeho nového vozu pověřit specializovanou firmu. Ta vše vyřídí za vás.
 • Pamatujte na to, že v rámci přepisu není nutná výměna registračních značek. Samozřejmě, pokud byste své auto rádi zkrášlili nějakou personalizovanou SPZtkou, můžete to za příslušný poplatek provést.
 • Výše uvedený postup je víceméně stejný i v případě přepisu auta na rodinného příslušníka.
 • Ještě před koupí vozu si důkladně ověřte, že nebyl v minulosti bouraný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek