Ženy v autosalonu

Jak zjistím bonus povinného ručení?

Jestliže jste vlastníkem automobilu, motocyklu, čtyřkolky či dalšího motorového dopravního prostředku, pak za něj musíte platit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení).

Z tohoto ručení je při případné nehodě vypláceno odškodné postižené straně.

Povinné ručení se zařizuje hlavně z toho důvodu, že škody způsobené při dopravních nehodách – a s nimi související zranění – jsou finančně dosti nákladné a samotný občan by neměl šanci je zaplatit.

Proto odškodné vyplácí pojišťovny právě z placeného povinného ručení.

Pokud vlastníte motorový dopravní prostředek, pak si musíte hradit tzv. povinné ručení.

Víte, na jaký bonus máte nárok, abyste platili méně?

Co je to bonus povinného ručení

Pokud jezdíte dle pravidel a uzpůsobujete svou jízdu stavu vozidla i vozovky, je nižší šance, že způsobíte dopravní nehodu.

Toto lepší (a bezpečnější) chování je samozřejmě výhodnější pro všechny účastníky silničního provozu.

Proto se při placení povinného ručení započítává i tzv. bonus povinného ručení. Je to odměna za beznehodovost a snižuje cenu placeného ručení.

Čím déle tedy jezdíte bez nehod, tím méně platíte. Tento bonus se počítá za každých 12 měsíců a většinou zmenšuje pojistné o 5 % (dle pojišťovny).

Naopak, pokud nehodu způsobíte, 24 měsíců se vám z doby bezpečného ježdění odečte a může dojít i k tomu, že bude vaše ručení dražší.

Čas bez nehod je veden u České kanceláře pojistitelů po celou dobu, kdy jste vlastníkem motorového vozidla.

Jak zjistím svůj stávající bonus povinného ručení?

Možností existuje hned několik. Můžete si tak vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce.

  1. Pokud přesně víte, kolik let (=> měsíců) si platíte povinné ručení, pak vynásobte každých 12 měsíců zmíněnými 5 % a právě to je váš bonus. Tedy ve většině případů.
  2. Nicméně jednotlivé pojišťovny se mohou ve výši bonusu lišit. Je proto nejlepší kontaktovat svou pojišťovnu přímo, a ta vám musí bonus povinného ručení oznámit. Také si můžete vyžádat potvrzení o bezeškodním průběhu.
  3. Využijete internetové vyhledávače a srovnávače pojištění, které váš čas bez nehod dohledají právě u České kanceláře pojistitelů. Narozdíl od běžných občanů tam totiž mají přístup.
  4. Výši povinného ručení si můžete vypočítat také například na webu Porovnej24.cz.

Ať je výše vašeho bonusu jakákoliv, přejeme, ať jezdíte i nadále bez nehod.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek