Muž řídí auto

Koupili jste si první auto? Jak ušetřit na povinném ručení bez bonusů.

Koupí auta to bohužel nekončí. Každý majitel je povinen uzavřít povinné ručení na svůj vůz a má-li zájem, může uzavřít i další pojistky, které již povinné nejsou – například havarijní pojištění.

Existuje velké množství pojišťoven, které vám v rámci povinného ručení nabídnou i některé připojištění z havarijního pojištění, jako je například pojištění čelního skla nebo úrazové pojištění osob cestujících v autě s vámi.

Každý ví, že pokud jezdí bez nehod, tak si sbírá takzvaný bonus a jeho povinné ručení se může rok od roku snižovat. Jak ale ušetřit, když zatím na bonus nárok nemáte?

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je pojištění, které je zákonem dané a musí jej mít každý provozovatel motorového vozidla. Pokud mu na cestách způsobí nehodu, tak povinné ručení za něj vyřeší odškodnění na majetku i zdraví.

To znamená, že zaviním-li nehodu, peníze z povinného ručení nepůjdou na škody, které jsem měla na majetku či zdraví já, ale půjdou  na úhradu škody tomu, jehož majetek a zdraví jsem způsobil.

Nabídka je široká

Nabídka na trhu je opravdu široká. Může se lišit tím, co všechno máte v rámci povinného ručení pojištěno – pojišťovny v rámci konkurenčního boje zavádí řadu doplňkových připojištění a různé limity pojistného plnění.

Pokud chcete ušetřit, vyplatí se nechat si vyhotovit hned několik nabídek od různých pojišťoven.

Komu by se ale chtělo chodit od jedné pojišťovny ke druhé a zjišťovat individuální podmínky? K tomuto účelu se skvěle hodí porovnávače.

Porovnávače cen pojistného

Výsledná cena povinného ručení je ovlivněna hned několika faktory.

Mezi nejznámější patří například věk a bydliště pojištěného (mladé osoby platí více, lidé v centrech velkých měst platí více než lidé bydlící na vesnici), ale také výkon motoru vozidla a vaše pojistná historie – pokud jste způsobili v minulosti nehodu, připlatíte si.

Zadáním těchto údajů do porovnávače můžete získat přehledný výčet toho, co vám která pojišťovna nabídne a za jakou cenu.

Je to snadné a přehledné.

Existuje zde také ještě jedna další výhoda – porovnávače vám mohou pomoci zjistit, jaké aktuální slevy na povinném ručení jsou aktuálně na trhu – a to je jedna z možností, jak může ušetřit i ten, kdo má první povinné ručení vůbec.

Jak se dá ještě ušetřit?

Pro ty, kteří si koupili své první vozidlo, a chtějí na pojistném ušetřit, je to trochu složitější.

Nemají ještě nastřádané žádné bonusy za jízdu bez nehod, takže první pojistné ručení se může řádně prodražit. Několik možností, jak platit nižší povinné ručení ale existuje:

  • Nižší limit pojistného plnění. Pojišťovny se předhánějí v tom, aby vám nabídly co nejvyšší limit pojistného plnění. Avšak čím vyšší limit pojistného plnění, tím vyšší bude cena pojištění.
  • Plaťte s roční frekvencí. Pojišťovny vám dají různé možnosti placení povinného ručení: buď můžete platit čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Ten kdo platí ročně, získá lepší cenu povinného ručení.
  • Připojištění. Opravdu potřebujete všechna připojištění, která vám pojišťovna nabídla? Čím více jich máte, tím dražší bude povinné ručení.
  • Nechat pojistit vůz na někoho jiného. Jedná se o zcela běžnou praxi, kdy se liší vlastník vozidla a osoba, která vůz pojišťuje. Obvykle například děti využívají bonusy svých rodičů a platí nižší pojistné. Tím ale nenasbírají svoje vlastní bonusy a v případě nehody způsoby zdražení pojistky nejen sobě, ale i svým rodičům.
  • Pojištění více aut. Pokud na jednu smlouvu pojistíte více aut, můžete dostat malou slevu.
  • Sleva za pojištění online. Pro pojištění je výhodné, když si klienti budou sjednávat smlouvy online. A aby k tomu klienty nalákali, nabízí jim slevy, které mohou být až 10 %.

Nechte si vytvořit individuální nabídku

Pokud si prostřednictvím porovnávače vyberete určitou nabídku, budete si ji moci sjednat přímo na stránkách porovnávače a pojistné si zařídit z pohodlí domova.

Někdy vás kontaktuje i pojišťovací specialista a ten vám může dát i neveřejnou nabídku či obchodní slevu.

Dělá se to tak v případě, že se pojišťovna snaží nalákat nového klienta, tak mu první rok dá poměrně vysokou slevu.

Jak ušetřit, když způsobíte škodu?

Pokud se vám stane, že například na parkovišti odřete vůz někoho jiného, nemusíte hned sepisovat oznámení pojišťovně.

Bude-li s tím poškozená osoba souhlasit, vyplaťte jí škodu hned na místě, abyste nepřišli o své bonusy.

Může to být ku prospěchu obou stran, protože i osoba, která nehodu nezaviní, musí hlásit škodu pojišťovně a vykazovat se různými fakturami apod.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek