Luxusní auto

Levné povinné ručení nebo depozit?

Součástí každého vozidla bývají i platby pojištění, zatímco jejich frekvenci si můžete jednotlivě zvolit, samotnou povinnost povinného ručení si zvolit nemůžete, je totiž povinné pro každé motorové vozidlo, které se pohybuje s platnou registrační značkou a technickým průkazem na pozemních komunikacích.

Levné povinné ručení nebo žádné?

Povinné ručení chce mít levné každý, někdy to bohužel není možné. Celkově pojištění ovlivňuje několik faktorů, ať už se jedná o věk pojistníka nebo druh vozidla.

Frekvence plateb pro povinné ručení si volí každý samostatně.

Jestliže chcete ušetřit, zvolte si roční splátky, neboť měsíční, čtvrtletní a pololetní placení se může prodražit až o několik stovek.

Sjednat si můžete i sezónní pojištění, což je nabízeno pouze od některých pojišťoven – Allianz, ČEská podnikatelská pojišťovna nebo UNIQA.

Zde si můžete sjednat pojištění, které je ohraničeno časovým obdobím, vhodné je pro každého majitele sporťáku, se kterým vyjíždíte jen v letním období pro zábavu.

Pojištění však zvažte, protože přináší i některá negativa. Cena je sice nižší, ale veliký rozdíl mezi celoroční a sezónní pojistkou není.

Někdy se také stává, že je hezké počasí dříve, než začne být pojistka aktivní a vy musíte čekat.

Co znamená depozit

Jistě jste někdy slyšeli výraz depozit, často je slovo slýcháno ve spojení „vložit vozidlo do depozitu“, což není tak přesné.

Vaše vozidlo zůstává stále na svém místě, kde ho chcete mít, do depozitu vkládá pouze registrační značky a osvědčení o voze, což odevzdáte na příslušném městském úřadě.

Během doby, kdy budete mít značky odevzdané, se vozidlo nesmí pohybovat na pozemních komunikacích. Odevzdání registračních značek se nahlašuje pojišťovně, abyste nemuseli platit povinné ručení.

Uložit registrační značky do depozitu může každý majitel vozidla, důvodů k tomu může být několik:

 • Sportovní vozy – kromě sezónního pojištění můžete značky uložit i do depozitu.
 • Dlouhodobé cestování – jestliže se chystáte na dlouhodobější cesty, ať už školní nebo pracovní, je zcela zbytečné, abyste zároveň platili povinné ručení.
 • Dlouhodobé onemocnění – dlouhodobá nemoc je také důvod, proč uložit značky do depozitu. Jednat se může o nemoci, které vás připoutají k lůžku, nebo si třeba zlomíte nohu, přičemž zvládnete chodit pouze o holích, ne však řídit.
 • Dlouhodobá oprava vozu – samostatná oprava vozu bude stát několik tisíc korun, pokud bude dlouhodobá, je zbytečné, abyste platili i povinné ručení.

Vozidlo může být do depozitu uloženo na dobu 1 roku, poté vozidlo buď vyřadíte, nebo si dobu depozitu prodloužíte o dalších 6 měsíců.

Po celou dobu s vozidlem můžete dělat cokoli, nesmí ale ohrožovat životní prostředí.

LEVNÉ POVINNÉ RUČENÍ

Porovnejte si nabídky všech pojišťoven a najděte nejvýhodnější nabídku povinného ručení. Vše přehledně, do pár minut online a bez závazku.

Pokud tato doba uplyne, musíte na úřadě nahlásit, kde se vozidlo nachází a v jakém je stavu, za nedodržení předpisů vám může hrozit vysoká pokuta.

Jak uvést vozidlo do depozitu

Do depozitu může nahlásit vozidlo pouze jeho vlastník, nemusíte se ale dostavit osobně, pomocí plné moci za sebe můžete poslat někoho jiného.

Není povinností, abyste měli plnou moc úředně ověřenou.

Co s sebou budete potřebovat:

 • Občanský průkaz
 • Velký technický průkaz
 • Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
 • Registrační značky – doložit musíte nezbytně obě
 • Vyplněný formulář – k dostání na příslušném úřadě nebo webových stránkách
 • Poplatek – za dočasné vyřazení vozidla z provozu zaplatíte správní poplatek 200 Kč
 • Živnostenský list – tento bod se týká pouze právnických osob, které dokládají buď úředně ověřenou kopii živnostenského listu nebo výpis z obchodního rejstříku
 • Policejní protokol – nezbytný je pouze v případě, že vám bylo vozidlo odcizeno

Úředník na přepážce je povinen vám vrátit velký technický průkaz, do kterého provede záznam, abyste mohli vypovědět povinné ručení.

Jestliže chcete vozidlo opět uvést do provozu, nejprve navštívíte pojišťovnu, posléze úřad (musí být totožný, protože tam jsou dokumenty uloženy) a v neposlední řadě musíte také doložit, že vozidlo má platnou technickou kontrolu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek