Obávací pokoj

Rekonstrukce bytu – přehled financování

Chystáte se rekonstruovat svůj rodinný domek nebo byt? Pokud jste majiteli starších nemovitostí, možná o tom uvažujete již léta. Bohužel se nejedná o levnou záležitost a málokdo je schopen pokrýt veškeré náklady z vlastních úspor

Naštěstí dnes máte na výběr hned z několika možností financování, které se liší výší úrokových sazeb. Výběr závisí na několika faktorech, z nichž nejdůležitější jsou samozřejmě celkové náklady na rekonstrukci.

Když pomineme půjčky od rodiny či financování z vlastní kapsy, existuje pět hlavních možnosti, jak si užít nádhernou rekonstruovanou koupelnu nebo např. zcela nový obývák.

Pojďme si teď společně tyto možnosti představit a podívat se na jejich výhody a úskalí.

Neúčelová půjčka od banky

Jednou z nejrychlejších a nejpohodlnějších možností je neúčelová bankovní půjčka. Banku v tomto případě nezajímá, na co vypůjčené prostředky hodláte vynaložit a nemusíte jí poskytnout doklady vztahující se k prováděné rekonstrukci.

Půjčit si můžete od několika tisíc až po několik milionů, přičemž vyšší částky jsou zpravidla úročeny nižší sazbou.

Oproti hypotékám či úvěrům ze stavebního spoření je však třeba počítat s vyššími úroky, přičemž na nejvýhodnější nabídky dosáhnou jen bonitní klienti s historií.

Bance také musíte doložit své příjmy. Zpravidla však nepotřebujete ručitele a není nutná ani zástava nemovitosti.

 • Rychlost vyřízení
 • Flexibilní částky
 • Nepotřebujete ručitele
 • Neručíte nemovitostí
 • Vyšší úroky

Nebankovní půjčka

V dnešní době na trhu působí také spousta společností poskytující nebankovní půjčky, jejichž cílem je vytvoření konkurenčního prostředí pro klasické banky. Nabízené úroky proto mohou být nižší, nicméně i zde musíte doložit pravidelný a dostatečný příjem. Patříte-li do rizikové skupiny (bez doložených příjmů), budete muset počítat s vyššími úroky.

Spousta nebankovních poskytovatelů půjček funguje na principu „malá částka, rychlé vyřízení, vysoký úrok“ a je proto k financování bydlení krajně nevhodná. Existují však i jiné společnosti, které vám půjčí v řádu statisíců korun.

Za zmínku stojí zejména nebankovní společnosti založené na P2P modelu, např. Zonky.

 • Rychlé vyřízení
 • Získání i bez doložení příjmů
 • Vyšší úroky
 • Riziko neseriózních společností

Hypoteční úvěr

Po hypotéce je vhodné sáhnout zpravidla až tehdy, když se náklady na vaší rekonstrukci vyšplhají nad 300 000 korun. Pro nižší částky jsou vhodnější jiné možnosti, a to hlavně proto, že u hypotéky ručíte vlastním bydlením.

Opět bude třeba doložit stabilní a dostatečný příjem, stejně jako nemít záznam v registru dlužníků či neuhrazené předchozí závazky.

U hypotečních produktů je nabízený úrok zpravidla nejnižší a fixovaný po celou dobu splácení. Pokud navíc přijdete k vyššímu finančnímu obnosu a budete mít možnost jednorázově splatit vyšší částku, můžete zaplatit 25 % ročně, a to bez jakýchkoliv sankcí či poplatků.

To, za jakým účelem můžete využít poskytnuté finanční prostředky, často závisí na jednotlivých poskytovatelích hypotečních úvěrů. V některých případech např. můžete utratit určité procento částky na vybavení bytu či domu. Je proto vhodné předem se seznámit s podmínkami.

 • Nejnižší úrok
 • Možnost splatit 25% za rok

 • Ručíte svou nemovitostí
 • Přísnější kritéria pro získání úvěru

Úvěr ze stavebního spoření

Jste-li klienty některé z mnoha stavebních spořitelen na českém trhu, spoříte již alespoň dva roky a dosáhli jste na předem určenou cílovou částku, můžete si zažádat o tzv. úvěr ze stavebního spoření.

Úroky u úvěrů ze stavebního spoření jsou zajímavé tím, že jsou jakýmsi průměrem všech dostupných možností. Jsou sice mírně dražší než hypotéky, ale pokud nechcete svou nemovitost dát do zástavy a máte naspořeno, jedná se o nejlepší možnost. Často je však třeba uvažovat dopředu, jinak se hypotéce nebo spotřebnímu úvěru nevyhnete.

Výše úvěru bez zajištění může být až 500 000, což u většiny rekonstrukcí bohatě postačí. U většiny spořitelen dále platí pravidlo, že věrnost se vyplácí – pokud již u spořitelny máte nějakou historii (ideálně pozitivní), může to zásadně ovlivnit výši poskytovaného úvěru bez nutnosti zajištění a někdy také celkový úrok.

Stejně jako u hypotéky můžete bezplatně splatit 25 % ročně, přičemž existuje také možnost předčasného splacení. Ta je však zatížena dodatečným poplatkem v maximální výši 5 %. Platí také nutnost doložení příjmů.

 • Zlatá střední cesta
 • Relativně rychlé vyřízení
 • Bez zástavy nemovitosti
 • Nutno spořit dopředu několik let

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Pokud jste ještě v rámci spoření nedosáhli na cílovou částku a máte tedy nízké hodnotící číslo, můžete si vzít překlenovací úvěr, což je jakýsi meziúvěr. Má sice vyšší RPSN než obyčejný úvěr ze stavebka, nicméně pokud se chcete vyhnout spotřebitelským úvěrům či hypotéce, jedná se o zajímavou možnost.

Je třeba počítat s tím, že během čerpání spotřebitelského úvěru budete muset také dále spořit. Jakmile dosáhnete cílové částky, kterou jste si určili při zakládání stavebního spoření, budete moci čerpat klasický úvěr ze stavebního spoření.

 • Vyhnutí se bankovním půjčkám
 • Eliminuje nutnost čekání
 • Nutnost dále spořit
 • Horší úrok než u úvěru ze stavebnho spoření

A jak to s financováním rekonstrukce bydlení máte vy? Využili jste některé z výše uvedených možností? Podělte se s námi o vaše postřehy v diskuzi pod článkem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek