Letiště vestibul

Storno poplatky zájezdu a jejich pojištění

Zakoupili jste si někdy zájezd, na který jste poté nemohli odcestovat? Nebyli byste první ani poslední, komu se tato nepříjemná situace stala. Nepříjemnou je krom ochuzení se o spoustu zážitků i kvůli tomu, že ve většině případů zájezd bez náhrady propadá a vy tak přicházíte o své peníze. 

Proto je třeba jednat zodpovědně už při jeho samotném výběru, a raději si před zahraniční cestou obstarat pojištění storna zájezdu. To vám je schopno z velké části pokrýt případné riziko, že se nebudete moci vypravit na svou vysněnou dovolenou. 

Včasné sjednání pojištění storna zájezdu se navíc vyplatí i z finančního hlediska, neboť jeho zprostředkovatelé běžně s blížícím se datem zájezdu zvyšují jeho cenu, potažmo snižují výši pojistného plnění.

Pokud si jej zařídíte třeba jenom 14 dní před plánovaným odletem/odjezdem, může vás klidně vyjít i o desítky procent dráž. Sjednat si jej můžete buď prostřednictvím vámi zvolené cestovní kanceláře, nebo v některé z pojišťoven, které jej nabízejí. 

Na co se vztahují storno poplatky? 

I když si pojištění uzavřete včas, tak se pravděpodobně nedočkáte navrácení celé částky, kterou jste za zájezd zaplatili, pokud nebudete moci odcestovat. Storno poplatky se totiž vztahují pouze na určité věci. Pokud splňujete podmínky pro využití storna (viz níže), náleží vám minimálně vrácení peněz za samotnou letenku a velké části obnosu za ubytování

Avšak pojistné smlouvy častokráte obsahují celou řadu výjimek – například pojištění storna se ve valné většině případů nevztahuje na palivové příplatky, letištní taxy nebo poplatky vynaložené za vízum. 

Všechno nicméně závisí na dohodě mezi vámi a zprostředkovatelem. Více než jinde tady platí staré známé pravidlo – přečíst si důkladně celou smlouvu, abyste pak nebyli zklamáni obdrženou částkou. Nicméně v průměru se můžete dočkat vrácení přibližně 80 % – 90 % z ceny zájezdu. 

Kdy můžete využít storna a jeho pojištění? 

Storno zájezdu je poplatkem, který si cestovní kancelář strhává v případě, že se rozhodnete svou cestu zrušit – pár dnů před odjezdem může činit až 100 % z ceny zájezdu. O jeho navrácení je pak třeba žádat u pojišťovny. 

Využít jej můžete logicky pouze před uvedeným začátkem dovolené, po zahájení doby pobytu již storno provést možné není. V jakých situacích o něj můžete požádat? 

Je jich celá řada, vše opět závisí na sjednaných podmínkách. Jmenovitě o stornování svého zájezdu, jež bude mít reálnou šanci na úspěch, můžete zažádat v situaci, kdy kupříkladu nedostanete vízum do cílové destinace, v termínu dovolené vám zruší volno v práci nebo v cílové zemi panují nepokoje (válka, přírodní katastrofa apod.). 

Žen se pak týká možnost stornovat zájezd v případě komplikací v těhotenství. Samozřejmostí je storno uskutečněné při změně zdravotního stavu, úrazu nebo nemoci, a to třeba i té psychické. 

Nastat však mohou i situace, kdy můžete stornovat zájezd i bez tohoto připojištění. Mezi ně můžeme zařadit případ, kdy se v cílové destinaci objeví mimořádná událost. 

Tato nepředvídatelná okolnost ale zároveň musí mít signifikantní dopad na nemožnost dopravit se na místo zájezdu a též komplikovat realizaci sjednaných služeb. Přesně toto nyní prožíváme v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2. 

Zrušené zájezdy kvůli koronaviru

V prvé řadě nejvíce závisí na tom, zdali zájezd zrušila sama cestovní kancelář, nebo jestli jste o jeho storno požádali vy. Pokud platí první případ, pak se o své peníze nemusíte bát, cestovka je vám ze zákona povinna buď poskytnout náhradní termín pro vaši dovolenou, či vám vrátit celou částku. 

Avšak tato garance je spíše jenom teoretická, realita bohužel bude taková, že spousta cestovních kanceláří boj s koronavirem nepřežije – tudíž na své peníze si budete muset nějakou tu dobu počkat. 

Pro druhý případ, tj. že jste svůj zájezd sami stornovali, bude klíčové datum, kdy došlo k vyhlášení mimořádného stavu a zavedení karantény v zemi vašeho plánovaného pobytu

Pokud požádáte o storno zájezdu do lokality, kde tato situace v době vašeho nevyužitého pobytu nenastala, cestovka si storno poplatek s největší pravděpodobností naúčtuje. 

V opačném případě máte téměř 100% šanci uspět i bez pojištění storna vzhledem k tomu, že se jedná o mimořádnou událost, která splňuje všechny náležitosti vrácení peněz bez připojištění storna. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek