Velikonoční vejce

Velikonoční prodloužený víkend – kam vyrazit?

Velikonoce patří mezi nejkrásnější svátky roku. Jejich kouzlo nespočívá jen v tom, že jsou to svátky jara – jistě, je nádherné, když se příroda probouzí – ale také v tom, že každý rok vychází na pátek, sobotu, neděli a pondělí.

To nám poskytuje čtyři dny volna. Chcete-li je prožít letos trochu jinak, než doma, přečtěte si tento článek. Přinášíme vám v něm několik tipů, kam se o velikonočním víkendu vydat.

Jižní Morava

Ano Jižní Morava je trochu rozsáhlý pojem, avšak my se v tomto tipu na výlet zaměříme na malebné vinařské vesničky.

Řada z nich totiž o velikonoční neděli pořádá košty vín. I ta nejmenší vesnička vám může přinést zajímavý zážitek ve formě folklorní hudby a možnost ochutnat více než 200 vzorků.

Čím větší obec, tím bude samozřejmě více vzorků vína – ať bílých nebo červených. Patříte-li tedy mezi milovníky vína, pak můžete na internetových stránkách vyhledat, která obec bude pořádat košt vína. Je jich opravdu spousty.

Hrad Grabštějn

Již tradičně provozuje Grabštejn velikonoční prohlídku, a to od pátku 10. dubna až do pondělí 13. dubna. Nejen děti se mohou naučit plést pomlázku nebo zdobit kraslice či perníčky.

Hrad si můžete prohlédnout trochu netradičně – průvodci budou v kostýmu a v provozu bude i hradní šenk, kde se můžete občerstvit.

Po celý prodloužený víkend budete moci navštívit také hradní kapli, která bude vyzdobena na počest velikonočních svátků.

Hrad Helfštýn

Také hrad Helfštýn bude o velikonočním víkendu od 10. do 13. dubna dějištěm tradičních řemesel, ukázek nejrůznějších lidových prací – od paličkování až po zdobení perníčků či kraslic.

Program na hradě bude naučný, je vhodný pro děti i dospělé.

Zoo Tábor

Milovníci zvířat se mohou těšit na velikonoční program také v táborské zoo. Je zde připraven program s ukázkou klasických řemesel, vyzkoušet si můžete pletení pomlázky, zdobení vajíček a děti se mohou pokusit nějaké to vajíčko najít.

Potěšit se můžete samozřejmě také zvířaty a jejich komentovaným krmení. Velikonoční program bude v zoo po celý prodloužený víkend.

Šrámkův statek v Pileticích

Od 9. do 13. dubna můžete navštívit také tento statek v Pileticích, kde se můžete těšit na ukázku lidových řemesel a také velikonoční trhy.

Prohlédnout si můžete spoustu velikonočních kraslic a dalších velikonočních předmětů. Součástí areálu je i roubená chalupa se stodolou, která je již 200 let stará.

Můžete se podívat, jak se Velikonoce slavili kdysi dávno, za dob našich praprababiček a prapradědečků.

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova

Na tomto statku se bude dne 11. dubna konat velikonoční jarmark, kde si můžete prohlédnout ukázku z lidových řemesel.

Vyzkoušet si můžete tradiční velikonoční činnosti, jako je zdobení vajíček. Prohlédnout si můžete i řadu již nazdobených kraslic a velikonočních dekorací. Připraven je program pro děti.

Statek Peklo v Markvanticích

Tento statek si přichystal Velikonoce v sedle pro všechny chlapce a dívky! Vaše děti se tak mohou těšit na jezdecký výcvik na koni, ale také na spoustu velikonočních činností.

Naučí se například plést pomlázku, zdobit kraslice a další velikonoční zvyky.

Olomouc

V termínu od 6. do 12. dubna se bude konat již pátý ročník olomouckých oslav Velikonoc na Horním náměstí.

Můžete se těšit na řemeslný jarmark a tradiční velikonoční pochoutky (jidáše, mazance, perníčky a další). V neděli je na programu ukázka hanáckých písní a tanců.

Velikonoce v Olomouci jsou oslavou nejen velikonočních svátků, ale také tradičních hanáckých řemesel a zvyklostí.

Jeruzalém

Velikonoce jsou křesťanské svátky – každý křesťan ví, že v tomto období byl Ježíš ukřižován a také vstal z mrtvých.

Kde jinde bychom měli zavítat, pokud chceme oslavit svátky v tradičním velikonočním duchu, než do Jeruzaléma? Právě  v tomto městě se Ježíš narodil a také zemřel. Avšak atmosféru tohoto města si o Velikonocích užijí i ti, kteří nepatří mezi křesťany.

Návštěvníci se mohou těšit na dobovou rekonstrukci toho, jak se to tehdy všechno stalo – velice oblíbená je například křížová cesta. I když se křížové cesty odehrávají i u nás v kostelech, jediná pravá křížová cesta je v Jeruzalémě – vede k Olivové hoře.

Filipíny

Toužíte-li o Velikonocích po exotice, pak Filipíny jsou vhodnou volbou. Lidé zde slaví svátky pro nás až příliš netradičně.

Součástí je spousta průvodů, kde je k vidění spousta dobových kostýmů. To, co ale každoročně láká nejvíce turistů, je poměrně věrná rekonstrukce toho, jak byl Ježíš mučen.

Někteří se bičují do krve, jiní se dokonce nechávají na Velký pátek ukřižovat.

Katedrála Panny Marie v Seville

Tato španělská katedrála je na seznamu UNESCO, takže se ji vyplatí vidět v jakémkoli ročním období. Avšak v období Velikonoc je součástí oslav těchto svátků.

Právě z této katedrály každoročně vychází průvod, nesoucí různé dřevěné sochy, které mají připomenout Kristův život. Věřící v průvodu jsou zahalení ve fialových kápích, což z něj činí velice zajímavou podívanou.

Španělé jsou národem silně věřícím, takže Velikonoce zde stojí za to snad v každém koutě země.

Vatikán

Vatikán je místem, kde se každý rok na Velikonoce schází tisíce věřících, aby se jim dostalo požehnání přímo od papeže.

Toto požehnání se uděluje na Náměstí svatého Petra. Z baziliky svatého Petra papež promlouvá ke všem věřícím (a i těm nevěřícím). Následně se účastní průvodu kolem Kolosea.

Italové jsou také národem silně věřícím, takže velikonoční svátky si můžete užít téměř v kterémkoli městě a zejména tamějších kostelech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek