Nové modré BMW

Víte, co je pojištění GAP a jaké výhody v sobě skrývá?

Možná jste o něm už slyšeli, ale dosud jste nevěděli, o co přesně se jedná. Spoustu majitelů zbrusu nových vozů by přitom ochránilo před nežádoucími ztrátami, které jejich běžně uzavřené havarijní pojištění nedokázalo pokrýt.

Tento chytrý pojistný produkt, jenž vám zaručí tři až pět let klidného spánku, se poslední dobou těší neustále rostoucí popularitě a do své nabídky ho zařazuje čím dál větší množství pojišťoven. O co se jedná, kdo si jej může uzavřít a proč se tolik vyplatí?

Co je to pojištění GAP?

Za zdánlivě nicneříkajícími písmeny GAP se skrývá anglický termín Guaranteed Asset Protection, což by se dalo přeložit jako garantovaná ochrana aktiv. V tomto případě se však bude jednat o majetek.

GAP je doplňkovým typem pojištění, který se sjednává výhradně k havarijnímu pojištění vozidla. Jak již jeho název napovídá, jeho úkolem je ochránit váš majetek (vůz), a to v jeho plné hodnotě.

Obzvláště u nových vozů platí, že se jejich hodnota během prvních několika let od zakoupení rychle poroučí směrem na jih. Pojištění GAP se sjednává na pořizovací cenu vozidla, tedy cenu, za kterou jste ho koupili.

Na tři až pět let vám dá jistotu, že si v případě jeho ztráty vlivem totální nehody nebo odcizení budete moci pořídit náhradu ve stejné cenové kategorii. Většinou kryje také sjednanou spoluúčast, kterou byste jinak museli doplácet z vlastní kapsy.

Pojištění GAP a totální škoda

Dejme tomu, že jste se stali účastníky nepříjemnosti, po níž je váš nový vůz na odpis. Zkrátka totální nehoda. Původní cena vašeho automobilu byla 700 000 korun, nicméně v době nehody dosahovala již pouze 500 000 korun.

U obyčejného havarijního pojištění by vám pojišťovna vyplatila pouze oněch 500 000, ze kterých by si ještě strhla sjednanou spoluúčast ve výši dejme tomu 5 %.

Neztrácejte čas s nekvalitním povinným ručením

Srovnejte si nabídky všech pojišťoven do několika málo minut

Havarijní pojištění se totiž obvykle sjednává na cenu obvyklou, tedy cenu vozu těsně před pojistnou událostí. Vám tak kromě očí pro pláč zbude pouhých 475 000 korun, za které si nový vůz v kvalitě toho původního již rozhodně nekoupíte.

Pokud však máte sjednáno pojištění GAP, pojišťovna vám vyplatí celou kupní cenu vozidla, tedy 700 000 korun, za které jste si vaše nové auto pořídili.

Zpravidla vyplácí také sjednanou spoluúčast, takže nepřijdete ani o korunu. Inflaci sice toto pojištění nepokrývá (zatím), ale i tak se jedná o významný benefit, který by měl zaujmout zejména řidiče plánující akvizici drahého, zcela nového automobilu.

Kdy a komu se pojištění GAP vyplatí?

Pokud si pořizujete zbrusu nový vůz a chcete se ochránit před negativními dopady rychlého propadu jeho hodnoty, rozhodně doporučujeme si toto pojištění pořídit, a to navzdory jeho vyšší ceně. V případě pojistné události se vám totiž vaše investice vrátí v celé její původní výši.

Existuje však i situace, kdy je tento typ pojištění takřka nezbytností, a to zejména pokud si vaše nové auto pořizujete na úvěr. V případě odcizení vozidla nebo jeho ztráty vlivem nehody nejen že byste skončili bez dopravního prostředku, ale také by vás stále tížila povinnost doplatit sjednaný úvěr dle dohodnutých podmínek.

S pojištěním GAP byste však dostali zpět celou pořizovací cenu, ze které byste pak doplatili zbývající splátky.

Uzavření pojištění GAP má proto největší smysl během prvních několika let života vozu, kdy je propad jeho tržní ceny nejmarkantnější.

Jinak to koneckonců ani nejde – pojišťovny jej obvykle nabízí pro vozy staré maximálně tři roky, tedy pouze pro nové a zánovní, a doba, na kterou je ochotna vás pojistit, zřídkakdy překročí roky čtyři.

Výhody a nevýhody pojištění GAP v kostce

Pojďme si nyní shrnout všechny výhody, které tento typ pojištění nabízí:

  • Pojistné krytí ve výši původní kupní ceny vozidla
  • Pokrytí spoluúčasti
  • Zajištění splacení účetní hodnoty vozidla v případě úvěru
  • V případě pojistné události zisk nového vozu v hodnotě toho původního
  • Prvních několik let vlastnictví vozu zcela bez starostí

Nutno podotknout, že někteří klienti považují skutečnost, že je možné pojištění GAP sjednat pouze na prvních několik let, spíše za nevýhodu.

Spolu s tím by se za určitou nevýhodu dalo považovat také to, že jej pojišťovny nenabízí pro nově zakoupené, avšak ojeté vozy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek