Nabourané auto

Vyplatí se vám havarijní pojištění?

Ať chceme nebo ne, nehody se stávají. Pokud způsobíte nehodu provozem svého vozidla, škody mohou být nemalé.

Škody, vzniklé na majetku i zdraví jiné osoby i škody na vašem majetku či zdraví, mohou dosahovat milionových částek. Aby nedošlo k tomu, že někdo provozem svého vozidla způsobí jinému škodu, na jejíž zaplacení nebude mít peníze, existuje povinné ručení.

Chcete-li ale chránit sami sebe, tak zvolte havarijní pojištění.

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je typem pojištění vozidla, kterým chráníte svůj vlastní majetek.

Navíc je dobrovolné – a tím se liší od povinného ručení, které naopak chrání majetek toho, kdo není viníkem nehody a utrpěl škodu na majetku či zdraví.

Zní docela rozumně nechat se pojistit i v rámci havarijního pojištění a krýt se před případnými nehodami, které se prostě stávají.

Většinu z nás může odrazovat cena havarijního pojištění – obecně se tvrdí, že je příliš vysoká, ale to je ve skutečnosti? Vyplatí se vám pojistit i starší auto?

Havarijní pojištění pro starší auta

Pojišťovny v současné době nabízejí takové produkty, aby vyhověly všem.

Nejinak je tomu i u havarijního pojištění. Některé pojišťovny tedy nabízí havarijní pojištění přímo pro starší auta, které nemusí být tak drahé, jako je tomu u nových aut.

U každého pojištění doporučujeme nastudovat si podmínky, pro jaké případy auto pojišťujete. Starší vozy je vhodné pojistit proti krádeži a riziku nehody.

Problémem je cena vozu

Zatímco u nového vozu je jeho cena daná – je to tolik, kolik za vůz zaplatíte při koupi, u staršího vozu je třeba takovou cenu určit.

Pojišťovny pro tyto účely stanovily cenu obecnou, kdy je cena automobilu stanovována podle toho, jaká je cena podobných vozů v autobazarech, nebo s cenou časovou.

Cena časová klesá s tím, jak auto stárne. Havarijní pojištění nemusí být nutně levnější ve stejném poměru s poklesem časové ceny.

Je to dáno tím, že například cena náhradních dílů je stejná pro nová i starší auta.

Kdy se havarijní pojištění u starších vozů vyplatí

Je důležité vědět, že pojišťovna vám nevyplatí víc, než je skutečná hodnota vašeho vozidla.

Proto horní hranici pojistného plnění nestanovujte vyšší, než je aktuální cena vozidla. Havarijní pojištění se nejvíce vyplatí u vozů, které jsou staré pět až šest let – naopak pojistit vozy starší 10 let nemá smysl, pokud mají hodnotu nižší než 100 tisíc.

Pokud ale vlastníte vůz, který je drahý, může se vám pojistka vyplatit i u něj (čím vyšší cena vozidla, tím více se havarijní pojištění vyplatí). Vyberte si jen relevantní rizika – pojišťovna vám nabídne spoustu druhů připojištění a pojistných událostí.

Zvolte si jen ta, která by se vás a vašeho vozu mohla týkat.

Skutečně se to vyplatí?

Není jednoduché odpovědět na tuto otázku. Smlouvu o havarijním pojištění by v první řadě měla zabezpečit vaše potřeby.

To znamená nepojišťovat se na vyšší pojistné plnění než je skutečná cena vozu. Taktéž míra spoluúčasti může pojistku prodražit – nebo naopak zlevnit.

Míra spoluúčasti se pohybuje od 1 do 10 % – čím vyšší je vaše spoluúčast, tím nižší je pak částka placená za pojistku.

Ukažme si skutečné příklady, ve kterých bylo vyplaceno pojistné plnění.

Průměrná cena havarijního pojištění

Průměrnou cenu havarijního pojištění není snadné získat, protože její výše se odvíjí od spousty parametrů.

Tak například Škoda Fabia III vyrobená v roce 2015 (k roku 2020 tedy stáří 5 let) s motorem 1,4 TSI a výkonem 66 kW má cenu ročního pojištění v rozmezí od 2 948 do 4 011 Kč.

Průměrné pojistné pro BMW 5 s rokem výroby 2015 a motorem 520d s výkonem 140 kW činí od 3 043 do 7 261 Kč.

Vandalismus

Průměrná výše škody způsobená vandalismem na vozech byla okolo 21 000 Kč. Avšak existují případy, kdy mohou být škody mnohem vyšší.

Typickým příkladem je například 5 let starý VW Passat, na kterém byla škoda vyčíslena ve výši 185 452 Kč. Majitel měl sjednanou spoluúčast ve výši 5 %. Pojišťovna mu vyplatila 176 179 Kč. Při ročním pojistném ve výši 15 588 Kč se havarijní pojištění vyplatilo.

Způsobená škoda na jiném vozidle

Pozor na spoluúčast. Někdy je totiž stanovena v minimální výši.

Například ve výši 10 %, minimálně však ve výši 10 000 Kč. Pokud budete mít škodu z nehody na svém vozidle ve výše 30 000 Kč, pojišťovna vám vyplatí pouze 20 000 Kč.

Pojištění odcizení

U starších vozů se vyplatí pojištění odcizení. Například Škoda Octavia s rokem výroby 2010 může být pojištěna již od 1200 Kč ročně proti krádeži s limitem 100 000 Kč. A takové pojištění se zase vyplatí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek